قارچ دارویی گانودرما چیست؟

عوارض جانبی گانودرما
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷
فواید گانودرما و آزمایشات بالینی
آبان ۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

قارچ دارویی گانودرما چیست؟


قارچ گانودرما یک قارچ قهوه ای رنگ دارای ساقه بلند و نازک است. جلوگیری از سرطان، کاهش اضطراب، مبارزه با آرتریت روماتوئید، سلامت کبد، درمان سرطان، درمان بی خوابی و درمان دیابت تعدادی از خواص گانودرما می باشد.

قارچ گانودرما لوسیدوم یکی از قارچهای بسیار ارزشمند جهان بوده که دارای کلاهک به رنگ های قرمز، قرمز مایل به قهوهای و زرد روشن یافت شده است. این قارچ به منظور اهداف دارویی در کشورهای خاور دور خصوصا ژاپن، چین و کره استفاده میگردد. شایان توجه است که تولید جهانی قارچهای خوراکی غالبا به چینی ها اختصاص داشته که حجمی بالغ بر %64 کل تولید را شامل می شود. چینی ها هم بصورت تولید کننده و هم بصورت مصرف کننده مهم هر دو نوع قارچ دارویی و خوراکی در آمده اند. گذشته از این، چین بزرگترین تولید کننده قارچ دارویی غیر خوراکی می باشد. روی هم رفته، آمار تولید جهانی قارچ های خوراکی و دارویی در سال 1997 به حدود 106*6 تن با ارزشی معادل 14 میلیون دلار آمریکا افزایش یافته است. این قارچ در طبیعت کمیاب بوده و جمع آوری آن از طبیعت جهت استفاده تجاری کافی نمیباشد، لذا تولید آن توسط متخصصین توصیه شده است. از 20 سال گذشته تحقیقات جدی روی خواص دارویی آن در دنیا شروع شده است.

نام محلی این قارچ در چین، لینگ زی ؛ در ژاپن، ری شی و در کره، یونگ زهی می باشد. چینی ها معتقدند که این قارچ نماد زندگی شاد، شانس، سلامتی و طول عمر و حتی جاودانگی است. این قارچ در طب سنتی جهت درمان بی خوابی، تنگی نفس، تقویت حافظه، بیماری های کلیه و کبد، ورم مفاصل و آسم مورد استفاده قرار می گیرد. گانودرما دارای مواد فعال بیولوژیک مانند انواع استرول ها، پروتئین ها، پلی ساکارید ها، تری ترپنوئید ها و ملانین می باشد که پلی ساکارید ها و تری ترپنوئیدهای آن به علت دارا بودن خاصیت ضد سرطانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. اسپور (هاگ) این قارچ نیز علاوه بر اندام بارده و میسلیوم دارای ترکیبات فعال با خاصیت درمانی می باشد. طی چند دهه اخیر تحقیقات فراوانی برروی اثرات درمانی و شناسایی ترکیبات شیمیایی این قارچ دارویی ارزشمند در جهان صورت گرفته است.

 

ارزش تولید جهانی قارچ های خوراکی و دارویی در سال ۱۹۹۷ معادل ۱۴ میلیون دلار آمریکا اعلام شده است.


گانودرما لوسیدوم در کشورهای مختلف تولید می شود، امروزه مردم استقبال بی نظیری در استفاده از محصولات تهیه شده از گانودرما لوسیدوم دارند. محصولاتی مانند مکمل های غذایی، نوشیدنی ها، محصولات آرایشی، بهداشتی و محصولات دارویی از این دسته هستند. در گونه های ایرانی گانودرما نسبت به سویه های چینی پلی ساکاریدهای بیشتری وجود دارد که ارزش دارویی بالاتری نیز خواهد داشت.


در کره انواع چای، کپسول های عصاره گانودرما، محصولات مراقبت از پوست تولید می شود. در فیلیپین علاوه بر موراد ذکر شده قهوه، محصولات دارویی و بهداشتی مانند شامپو و خمیردندان تهیه می شود. در کشورهایی مانند هند و هنگ کنگ پودر میسیلیوم، کپسول اسانس گانودرما و روغن های درمانی تولید می شود.

از لحاظ اقتصادی محصولات دارویی تهیه شده از این قارچ در سال 1995، 4.1628 میلیون دلار و در سال 2003، به 2.5 میلیارد دلار رسید. بیشترین میزان فروش محصولات دارویی تهیه شده از گانودرما لوسیدوم در سال 1995 مربوط به کشور کره و 600 میلیون دلار بوده است.

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *